Online doučování Českého jazyka pro Káťu na přijímačky

29.03.2025

Doučování Káti jsem s lektorkou Klárkou sledoval a bylo vidět, že Klárce na tom velmi záleží. Proto jsem se rozhodl Klárku poprosit, zda by o průběhu doučování nezpracovala případovou studii. Tuto případovou studii tedy pro vás připravila právě lektorka Klárka.

  • Cíl doučování: Připravit se na přijímačky ČJ 2024 na střední školu.
  • Forma: Online, dlouhodobé

JAK TO CELÉ ZAČALO?

Každému ze studentů se občas stane, že nerozumí nějaké látce nebo zkrátka potřebuje nakopnout a navést správným směrem. Něco podobného prožívala i Káťa, žákyně deváté třídy, která se rozhodla využít možnosti doučování pod záštitou Learning Triangle. Jednoho dne si proto řekla, že je nejvyšší čas zahájit aktivní přípravu na přijímací zkoušky z českého jazyka, které jí čekaly o několik měsíců později. Na podzim roku 2023 bylo zahájeno doučování s naší lektorkou Klárkou, která se do projektu Learning Triangle zapojila již pár let zpátky. Klárka se Káti ujala s vřelým pocitem a společně se tak dohodly, že se uslyší vždy jednou týdně na online hodině v rámci platformy Google Meet, kde se od počátku probírala témata, která měla Káťu obeznámit se všemi nástrahami přijímacího testu.

PRVNÍ KRŮČKY DOUČOVÁNÍ:

Součástí první distanční lekce bylo vzájemné představení a osvětlení látky, která byla v následujícím půl roce probrána. Káťa směle přikyvovala, sem tam položila nějaký dotaz a na další vyučování si vypracovala úkol, který měl ověřit její dosavadní znalosti, aby Klárka věděla, co přesně žačce dělá problém a co naopak zvládá levou zadní. Během pár dní si Katčina školitelka vytvořila celkový obrázek o tom, jak jejich společný kurz bude vypadat - konkrétně se jednalo o zaměření se na slovotvorbu a gramatiku. Dále Klárka sestavila podrobný plán, který mimo jiné obsahoval procvičování přijímaček z minulých let (jsou dostupné na https://prijimacky.cermat.cz).

KREATIVNÍ FORMA UČENÍ:

Po celou dobu tutorka pracovala interaktivní formou. Často si vytvářela materiál, v němž byla zmíněna problematika a jedno či dvě cvičení, která otestovala, zda Káťa podstatu učiva pochopila. Pokud tomu tak nebylo, Klárka využila dostupné internetové stránky, díky kterým vše důležité dovysvětlila a nechala prostor pro bonusové procvičování. Zároveň měla Klárka schované eso v rukávu. Kolikrát jí připadalo, že neustálé vtloukání přebytečných informací do hlavy není tím nejlepším způsobem, jak někoho efektivně připravit, a proto průběžně dívky zkoušely jazykové hry, které dokázaly Katčinu slovní zásobu prohloubit o 100 %. Káťa získala větší sebevědomí a při vypracování úkolů se již nezasekávala a následně si podle svého rozvrhla, kterým úlohám se v přijímačkovém testu bude věnovat a které vynechá, aby si ušetřila více minut pro případné překontrolování a dodělání toho, co zatím nestihla. Svědomitě plnila všechno, co jí Klárka zadala. Někdy se stalo, že se zasekla na něčem, čemu dosud zcela nerozuměla, ale nebrala to jako překážku, nýbrž fakt, že si může osvojit nové vědomosti. Káťa se nebála chybovat, protože věděla, že jakékoliv zaváhání či nejistoty jí nakonec pomohou zdolat úskalí a nervozitu z blížícího se přijímacího řízení. Nebylo to jednoduché. Stres, kterým si především potenciální středoškoláci procházeli, dovedl mnohdy až vyděsit. Každý si přeci někdy přál, aby ho nepříjemná tíseň opustila a to hlavně v okamžiku, kdy se hodila úplně nejméně. Postupně se však deváťáci osmělili. Do budov středních škol, kde se konaly zkoušky pro uchazeče o studium, vcházeli pravou nohou, aby jim to přineslo štěstí. Všichni mohli uplatnit dva pokusy, což znamenalo, že se později při vyhodnocování bral ohled na výsledek, který dopadl značně lépe.

Ukázka práce z našich hodin - větné členy:

A JAK TO DOPADLO?

Jakmile se Káťa dozvěděla, že na svou vysněnou školu byla přijata,

neváhala a ve vteřině se ozvala Klárce s tím, že to má v kapse. Oběma to udělalo obrovskou radost. Klárce bylo jasné, že je Káťa neskutečný bojovník, který vyhrál nad vlastními obavami a pochybnostmi. Veškerá snaha nepřišla vniveč, takže byl důvod to pořádně oslavit. Holky poté čekal poslední hovor, kde si shrnuly, co za uplynulý rok zvládly. Klárka s nadšením prohlásila, že by si ráda zrekapitulovala celkový průběh. V Google tabulkách zhotovila feedbackový dotazník. Káťa si ho pročetla a popravdě odpovídala na dotazy. Klárka ku příkladu zjistila, že se Káťa velmi zlepšila, její známky se pohybovaly kolem jedniček a dvojek a oceňovala také Klárčin pozitivní přístup. Líbilo se jí, jak jí pokaždé pochválila a zbytečně na ní netlačila. Začala rovněž své dovednosti trénovat na webu https://www.umimecesky.cz/, což jí dost pomohlo. Klárce taková poklona vyrazila dech. Za spolupráci s Káťou byla vděčná, poněvadž si rozšířila obzory a ještě více se utvrdila v tom, že e - learning za to vážně stojí.


Napište nám a najdeme ideální lektorku i pro vás: